ÇEVRE

“OLDU BİTTİYE GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, yaptığı bir basın açıklamasıyla Kanal İstanbul’un bir çevre felaketi olacağı uyarısını tekrarladı. İktidarın Sazlıbosna Barajı’na dolgu yaparak tören alanı hazırladığına dikkat çeken Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, vatandaşları tepkilerini göstermeye çağırdı.

Günlerdir Sazlıdere Barajı’nın yanında iş makinalarının, hafriyat kamyonlarının çalıştığının hatırlatıldığı açıklamada, Sazlıdere’nin üzerini doldurup, kamyonlar daha rahat çalışsın diye yol yapıldığı iddia edildi.. Baraj kenarındaki bir alanın düzleştirilmesi çalışması yapıldığının vurgulandığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

” Çünkü ‘Haziran’da kanalın temelini atıyoruz’ yalanını hayata geçirebilmek için tören alanı hazırlıyorlar? Dün, Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, kanal temeli atıyoruzdan kanal üstündeki köprülerin ilkinin temelini atıyoruza doğru kıvırdı sözlerini. Günlerdir ana akım medyada dil döküp kanalın ne kadar faydalı olacağını anlatmaya çalışıyorlar.

AN-LA-TA-MI-YOR-SU-NUZ!

Çünkü İstanbul’un da Türkiye’nin de kanala ihtiyacı yok.

Boğaz’daki gemi trafiği azalacak diyorlar. Bakanlık verileri bile bu trafiğin azaldığını, boğazda yaşanan gemi kazalarının azaldığını gösteriyor.

Kanalın iki yakasına Yenişehir kurup nüfus yerleştirmekten bahsediyorlar. İstanbul kendi nüfusunu ve betona dönmüş ilçelerini taşıyamıyorken yeni yapılaşmalar kentin ölüm fermanı demek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un gençlere iş, ailelere aş olarak döneceğini iddia ediyor. Halkın işi aşı umurunuzda olsa, insanlar işsizlikten, açlıktan, geçim sıkıntısından intihar ederken milyar dolarları bir avuç rantçı ve zengin için yapılan bu projeye ayırmaz, halk için kullanırsınız.

Kanalın ekolojik bir zararı olmayacak diyorlar. 13.400 hektar orman arazisi yok edilecek, su havzaları zarar görecek, Sazlıdere tamamen yok edilecek, 136 milyon metrekarelik tarım alanı yok edilecek. 1,3 milyar m³’lük kazı ve tarama malzemesi, bu kazı yapılırken fosil yakıtın doğrudan yol açacağı karbon salınımı, günde 10 bin hafriyat kamyonu hareketliliğinin yaratacağı hava kirliliği ve trafik… bu proje İstanbul’un nefesini kesecek.

Kanal Marmara Denizi’ni temizleyecek diyorlar. Marmara Denizi üzeri müsilaj kaplanmış durumda alarm veriyor. Bilim insanları Karadeniz’den gelecek akıntının ve kanalla beraber kurulacak şehrin atıklarının Marmara Denizi’ni öldüreceğini, deniz bu kadar alarm vermeden çok önce de söylüyordu.

Kanalla balık yuvalama alanları, bölgede yaşayan hayvanlar, bitki türleri zarar görecek.

İnsanlığın ilk yerleşim yerlerinden olduğu düşünülen Yarımburgaz Mağaraları, Bathonea Antik Kenti ve Küçükçekmece Lagünü yok edilecek.

Deprem fay hatları üzerindeki bir alana 2 milyon yeni nüfus ve inşaat alanları yaratarak halkın canına kastedecekler.

26 Haziran’da atılacağı söylenen temel, Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) bağlantı yollarından biri olan Nakkaş- Başakşehir kesiminin Sazlıdere üzerinden geçen kısmıdır. Kanal İstanbul ÇED raporuna göre köprüler inşaat sürecinin 4. aşaması olarak planlanmıştır. Bu köprünün olmayan kanalın üzerinden geçmesi planlanmaktadır. Geçen sene yaz aylarında Yap İşlet Devret yöntemiyle 8 Milyar liraya Rönesans Holding’e ihale edilen bu yol projesi de daha öncekiler gibi hazine garantisi kapsamındadır ve eğer yapılırsa devlet her araç geçişi için Rönesans Holding’e halkın cebinden ödeme yapacaktır.

KMO, İstanbul’un ve Marmara’nın kuzeyindeki ormanları, tarım alanlarını, yerleşim yerlerini bir bıçak gibi ikiye ayıran ve etrafında yeni yapılaşmalara davetiye çıkaran bir katil projedir. Kullanılmayan ve cebimizden garanti ödemesi yapılan 3. Köprü de KMO’nun bir parçasıdır. Halka pandemi yardımı verilmezken 2020 yılı için Kuzey Marmara Otoyolu’nu işleten ortaklığa 2 milyar 150 milyon TL araç geçiş kapsamında ödeme yapılmıştır.

Şimdi bu katil projenin bir bağlantı yolunun viyadük köprüsü, henüz yol bile ortada yokken Sazlıdere’nin üzerine yapılıyor. Sazlıdere barajı İstanbul’a içme suyu sağlayan en önemli havzalardan birisi. Su havzasının üzerine otoyol yapmak, ardından da kanalla o suyu tamamen yok etme planı yapmak halk ve doğa düşmanlığından başka nedir?”

“OLDU BİTTİYE GETİREMEYECEKSİNİZ”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu’nun basın açıklamasının sonunda, sahte temel atma törenleriyle, yalan propaganda yöntemleriyle kanal projesinin oldu bittiye getirmenize izin verilmeyeceği vurgusu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu