ÇEVRETARIM

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GIDAYA ERİŞİMİ ZORLAŞTIRIYOR

Dünya nüfusunun hızla artması, küresel iklim krizinin boyutlarının derinleşmesi insanlığın gıdaya ulaşmasını her geçen gün daha da zorlaştırıyor.

Gıda ile ilgili kayıp ve israfın önlenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Uluslararası Gıda Örgütü (FAO) ile iş birliğinde düzenlediği “Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası” 1 yılı geride bıraktı.

“Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası 1. Yıl Etkinliği”ne katılan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, gıdanın insanlık için artan önemine vurgu yaptılar.

Dünya’da 850 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu, buna karşın bir o kadar insanın da obezite ile mücadele ettiğini anlatan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Türkiye’nin kendi gıda ihtiyacını karşıladığı gibi yıllık 18 milyar dolarlık gıda ürünleri ihraç ettiğini, bu konumunu koruyabilmesi için sahip olduğu 24 milyon hektar tarım yapılır arazisini koruyarak, su kaynaklarını verimli kullanması gerektiğini belirtti.

Uçak, “Kayıp gıda kaybı ile sınırlı değil. Enerji, su, toprak, emek ve zaman kaybı da yaşanıyor. İnsanların geçmişte olduğu gibi günümüzde de aynı şekilde tüketime devam etmesi durumunda mevcut dünya insanlığa yetmeyecek. Bugüne kadar olduğu gibi insanlık olarak tüketmeye devam edersek 2050 yılında bize üç tane dünya lazım olacak. Bu yüzden üretim ve tüketim alışkanlıklarımızı acilen değiştirmemiz gerekiyor. Tüm politikaların iklim krizi ekseninde hayata geçirmemiz gerekiyor. Avrupa Birliği Yeşil Uyum programını odak noktamıza almalıyız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın “Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık Kampanyası” bizi disipline edecek” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu