ÇEVRETARIMYAZILI HABER

“SUYUMUZU DA, YAYLAMIZI DA, KORKUTELİNİ DE KURUTTURMAYACAĞIZ!”

Antalya Korkuteli Dereköy Yaylasına kömür madeni açılması ile ilgili geçtiğimiz haftalarda Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararını vermesinin ardından kararın iptali için dava açan kadınlar Korkuteli pazarında “kömür istemiyoruz” diyerek basın açıklaması yaptı.

Korkuteli’ne bağlı Dereköy Yaylası’nda açılacağı söylenen kömür madenine karşı yöre halkı aylardır mücadelesini sürdürürkensöz konusu alana ilişkin olarak Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ‘ÇED kararı gerekli değildir’ değerlendirmesi üzerine karara büyük tepki gelmiş ve kadınlar dava açmıştı.

KADINLAR DİRENİŞLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Geçtiğimiz günlerde kararın iptali için dava açan köylü kadınlar bu kez Korkuteli’nin bütün Antalya tarafından bilinen Çarşamba Pazarının girişinde bir araya gelerek kömür ocağını istemediklerini bir kez daha dile getirerek, tüm Korkutelili vatandaşlardan destek istediler. Kömür madeni açılması planlanan yörede üretilen kayısı ve kirazları pazarda satan kadınlar, tarımla geçimlerini sağladıklarını ifade ederek, kömür madenine karşı bir kez daha direndiler. Yapılan programda Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz destek verdi.

DESTEK İSTEDİLER

Gündüz; “Ürettikleri ürünleri satmak için Korkuteli pazarına gelen kadınlar aynı zamanda Dereköy Yaylasına açılmak istenen kömüre karşı mücadele veriyor. Kömüre hayır diyor. Dereköy Yaylasında kömür madeni açılmasını istemiyor. Çünkü Korkuteli pazarında satın aldığınız sebze meyvenin suyunu Dereköy Yaylasının içinde bulunduğu havzadan topluyor. O bölgenin suları Korkuteli Barajına akıyor. Barajdan 54 bin dönüm tarım toprağı meyve bahçesi tarlalar o sulardan sulanıyor.Kadınlar bir taraftan tarlasında kayısı üretiyor, kiraz üretiyor pazarda satıyor bir taraftan da kömüre direniş gösteriyor. Hepinizden de destek bekliyoruz.”  diye konuştu.

PAZARDA SESLERİNİ DUYURMAK İÇİN UĞRAŞTILAR

Bütün ülkede görülen kuraklığın tarım için en büyük bela olduğunu dile getiren kadınlar, “su olmadan tarım olmaz, tarım olmadan geçim olmaz!” diyerek Dereköy Yaylasında kömür madeni “hem topraklarımızı elimizden alacak, hem de suyumuzu kurutacak, biz buna asla izin vermeyeceğiz!” dedi.

 Ardından Dereköylü Kadınlar pazarın içerisinde dolaşarak kömür madeni istemediklerini dile getiren sloganlar atarak, alışveriş yapan vatandaşlardan ve pazarcı esnafından direnişlerine destek vermelerini istediler. Daha sonra kadınlar Dereköy Mahallesi’nde ürettikleri kayısı ve kirazlardan vatandaşlara ikram ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu