ÇEVRE

AKÇAY SULAK ALANI’NDAN GÜZEL HABER

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin Edremit’e bağlı Akçay’da bulunan Akçay Sulak Alanı’nın bir kısmını hafriyat dökmek için kullanmasına karşı, çevrecilerin başlattığı mücadele başarıyla sonuçlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki gün gerçekleştirdiği oturumda Akçay Sulak Alanı için aldığı hafriyat döküm kararını iptal etmek zorunda kaldı.

Çevreciler, Akçay Sulak Alanı’nın bir kısmını hafriyat döküm alanı olarak kullanan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne karşı geçtiğimiz aylarda bir mücadele başlatmıştı.

Akçay Sulak Alanı’nın hafriyatla yok edilmemesi için Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı Çalışma Grubu’nu oluşturan, aralarında “Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Doğa Araştırmaları Derneği, Doğa Derneği, SS Proje Evi Üretim, İşletme ve Çevre Koruma Kooperatifi, Edremit Sulak Alan Parkı Proje Ekibi ve Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği” gibi oluşumların bulunduğu yaşam savunucuları bununla da yetinmemiş, geçtiğimiz ayki Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı öncesinde parti gruplarının hepsine Akçay Sulak Alanının önemini anlatan sunum yapmış, bilgi dosyası dağıtmış ve dilekçe vererek Meclis kararı iptal etmelerini ve moloz dökümünü durdurmasını istemişti. Talep üzerine aynı gün İyi Parti ve CHP’li meclis üyeleri birlikte “moloz dökümünün araştırılması” için önerge vermişti. Verilen önerge kabul edilerek komisyona havale edilmişti.

Ancak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, tüm bunlara rağmen alana hafriyat dökmeye devam etti. Bunun üzerine çevreciler Büyükşehir Belediyesi’ne defalarca yazılar yazdı. Bu da sonuç vermeyince Cumhuriyet Savcılığı’nda suç duyurusunda bulunuldu ve ardından da Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

Çevrecilerin bu mücadelesi sonunda meyvesini verdi. Davanın tebligatını alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki günkü oturumunda, Ocak 2020’de aldıkları ilgili Meclis kararını iptal ettiklerini ve moloz dökümünü durdurduklarını ilan etti.

Sonucu değerlendiren Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı Çalışma Grubu bileşenleri; “Davamızın birinci bölümünü kazanmış olduk. Çok mutluyuz. Şimdi sırada Akçay Sulak Alanının ulusal öneme haiz sulak alan olarak tescil ettirilmesinde. İnanıyoruz ki bunu da birlikte başaracağız” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu