ÇEVRE

YANGIN KONTROL ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan yangını kontrol altına almak için ekipler yoğun bir şekilde çalışıyor. Ancak, bölgedeki kuvvetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarının güçlükle ilerlediği belirtiliyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda, saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı.

Yangın bölgesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, 4 ayrı noktada alevleri bastırabilmek için yoğun çaba sarfediyor. Zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alanda yükselen alevlere havadan ve karadan müdahalenin sürdüğü belirtilirken, yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı.

Manavgat’ın Kalemler Mahallesi Azizler mevkisinde yaşayanlar, ekipler tarafından araçlara bindirilerek alandan uzaklaştırıldı. Yangında, bazı evlerin zarar gördüğü, hayvanların telef olduğu belirtildi.

Bölgeye giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, söndürme çalışmalarını yakından takip ediyor.

1 uçak, 19 helikopter, 103 arazöz ve 412 personelin müdahale ettiği yangınla ilgili bilgi veren Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Böylesi hiç olamamıştı, çok üzgünüz. Yangının 4 bölgede başlaması düşündürücü. 27 yıllık yöneticiyim, ben böyle bir yangın görmedim. 4 mahallemiz boşaltıldı. 10 mahallede kontrol altına almaya çalışıyoruz.  İnsanlarımız, tahliye anlamında evlerinden itfaiye yardımıyla boşaltılıyor. Önlemlerimizi almaya çalışıyoruz. Şu ana kadar can kaybı yok. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor, inşallah en kısa zamanda söndürürüz. Dezavantaj poyraz olması. Bir çam kozalağı 100- 150 metreye fırlatıyor.  4 noktada birden yangın çıkması düşündürücü. Acaba kundaklama var mı? Bunu araştıracaklardır ” dedi.

MOBİL AŞEVİ HİZMET VERİYOR

Başkan Böcek ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ekipleri ile yangın bölgesinde olduğunu belirterek, “Manavgat’ta Büyükşehir Belediyemizin 75 aracı, 200 personeli ve bölgedeki tüm iş makinelerimizle yangına müdahale ediyoruz. Mobil Aşevimiz de hizmete başladı. İtfaiye Daire Başkanımızla gelişmeleri dakika dakika takip ediyoruz. 28 mahallemizde Su kesintisi var. Elektrik hatları yandı. Yangından zarar gören vatandaşlarımız için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız. ASAT ekiplerimiz çalışıyor. Vatandaşlarımızı korumaya çalışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu