ÇEVRE

“İKTİDAR YANGINLARA GEREKLİ ŞEKİLDE HAZIRLANMADI”

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu), dün Manavgat, Adana-Kozan, Kayseri, Mersin’de meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada; “İktidar yangınlara karşı gereken hazırlıkları yapmadığı için yüreklerimi yandı” denildi.

Başta Manavgat olmak üzere, 4 farklı kentte dün orman yangınları çıkmış, hektarlarca alanda bulunan ağaçlar ve hayvanlar çıkan yangınlarda alevlere yenik düşmüştü. Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu), yangınların ardından yazılı bir açıklama yaptı. Bilim insanlarının son 15-20 yıldır İklim değişikliğinin orman yangınlarını tetiklediğini ortaya koyduğunun hatırlatıldığı açıklamada, bunun için gerekli hazırlıkların yapılması, hem yangınlar için eğitilmiş insan, hem de yangınlarda etkili araçlar hazırlanması gerektiğine vurgu yapıldı.

Yangın söndürme için her yıl yaz aylarında işçilerin işe alınıp, kış aylarında işten çıkarıldığının hatırlatıldığı açıklamada, son yıllarda bahar ve hatta kış aylarında bile orman yangınlarının yaşandığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bu nedenle yaz aylarında yangın söndürme ekiplerinin arttırılması hayati önem kazandı. Bu eksiklikler ise giderilmedi. Yangın söndürme uçaklarının bağlı olduğu THK’na önce kayyum atadı. Kayyum ise yangın söndürme uçaklarının 11 adedini 2020 yılında satışa çıkardı. Ayrıca diğer 7 taşınmazını daha satışa çıkardı. THK yine, yangın söndürmede tecrübeli pilotlarını işten çıkardı. Yangın söndürme uçaklarını hangarlarda çürümeye bıraktı. Ülkemizin birçok ormanı yanarken, Manavgat’ta da çok büyük orman yangını varken, yangın söndürme uçaklarından sadece 1’i, daha sonra da ikincisi eklenerek Manavgat yangınında 2 yangın söndürme uçağı kullanıldı. Bizler geri kalan yangın söndürme uçaklarının durumunu toplum olarak açıklanmadığı için bilmiyoruz.

Yangınlarda uçakların yerine,başka ülkelerden kiralanan helikopterler kullanıldı. Helikopterlerin ise yangınlarda rüzgar yarattığı için bazen etkili olmadığı bilinen bir gerçek olmasına rağmen bilerek kullanıldı.

Yukarıda belirttiğimiz faktörlerle yangınlara gerekli hazırlığı yapmayan iktidarın yaptığı yanlışların bedelini öncelikli olarak ormanlarımız ödemektedir. Her yıl binlerce hektar orman yanmaktadır. Dünyada, iklim değişikliğine karşı daha çok orman olması gerekirken ormanlarımız cayır cayır yanmaktadır. Ormanlar yanarken, içindeki binlerce orman canlıları da yanmaktadır.

Orman yangınlarından halkımız ve orman köylüleri de büyük zarar görmektedir

Sayısı ve yanan alanlarda hızla artış olan orman yangınlarında özellikle orman köylüleri büyük bedeller ödemeye başlamıştır. Yıllar önce 5 gün süren Manavgat yangınında evlerini ve hayvanlarını kaybeden köylüler, bu kez de yine Manavgat’ta yine evlerini, yine besi hayvanlarını kaybetmiş ve acı içindedir.
Özellikle dumanla kaplanmış yerleşim yerlerinde insanlar hastanelik olmuşlardır. Yangın sıcağının artması da ayrı bir sıkıntı olarak ortaya çıkmaktadır. Manavgat’ta, AFAD’a göre yangında 30 vatandaş etkilenmiş, Devlet Hastanesi’nde biri ağır 3 yaralı olduğu belirtilmiştir.

Adana’nın Kozan ilçesinde, 23 farklı noktada çıkan orman yangını nedeniyle köyler tahliye edilmiştir.
Ülkenin dört bir yanı cehennem yerine dönmüştür ve bedelini halk ödemektedir.

Bizler, yangın yaşayan tüm şehirlerimize geçmiş olsun diyor ve bir kez daha orman yangınlarına karşı etkili önlemlerin alınmasını ve doğru çözümlerin üretilmesini bekliyoruz vede iklim değişikliğine gerekli hazırlıkların yapılmasında ısrar ediyoruz. Yanan orman alanlarının da hızla tekrar ormanlaştırılmasını bekliyor ve konunun takipçisi olacağımızı da beyan ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu