ÇEVRE

AKUT 79 İNSAN VE 3 HAYVANI SELDEN KURTARDI

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), sel felaketine uğrayan Kastamonu ili Bozkurt ilçesinde ve Sinop ili Ayancık ilçesinde; Ankara, İstanbul, Kocaeli, Rize ve Giresun ekiplerinden oluşan 46 gönüllüsü ile şu ana kadar 79 insan ve 3 hayvanın tahliyesini gerçekleştirdi.

AKUT, Rize ekibinden 10 kişi, Kocaeli ekibinden 8 kişi, İstanbul ekibinden 11 kişi, Ankara ekibinden 12 kişi olmak üzere, toplam 41 gönüllüsüyle Kastamonu-Bozkurt’ta ve Giresun ekibinden 5 gönüllüsüyle Sinop-Ayancık’ta arama kurtarma ve diğer bütün gerekli operasyonlara devam ediyor.

Sel felaketinden bağımsız olarak da, Trabzon ekibinin Of-Ballıca’da yıldırım düşmesi sonucu çatısı yıkılan bir ev için operasyona çıktığı ifade edildi. Enkazdan bir yaralı ve bir cenazenin tahliye edildiği vurgulandı.

Ayrıca AKUT Ankara ekibinin, termal drone biriminin, Ege ve Akdeniz yangınlarında olduğu gibi görev başında olduğu bildirildi.

Karadeniz Bölgesi için önemli uyarılarını bir kez daha tekrar eden AKUT Başkanı Recep Şalcı, iklim değişikliği, küresel ısınma sonucu, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde sel afetinde hızlı bir artış olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Her şeyden önce, şu ana kadar hayatını kaybeden 5 insanımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum, şahsım ve tüm AKUT ailesi adına. Karadeniz Bölgemizde sel, Haziran-Eylül ayları arasında sıklıkla yaşanır, bunu herkes bilir. Ama iklim değişikliği kaynaklı son yıllarda çok net bir artış var. Örneğin daha bir ay geçmeden yeni bir felaket baş gösterdi. Kısacası, nasıl Marmara Bölgesi ve İstanbul insanının deprem gerçeği varsa; Karadeniz insanımızın da sel gerçeği var. Ama bu gerçeği artık tam olarak içselleştirmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın, özellikle hava durumu bilgilerini ve uyarılarını dikkate alması ve önceden gereken tahliyeleri yapması çok hayati. Sel felaketinin en tehlikeli yanı, her şeyin yarım saatte olup bitmesidir. Sel felaketleri için alınacak bir başka önlem ise, hatalı yapılaşmanın önüne geçmektir. Ayrıca, Rize ve Arhavi başta olmak üzere; yakında yaşanan sel felaketleri sonucu Karadeniz’de toprak suya doymuş durumda ve tehlike tüm Karadeniz için devam etmektedir. Teyakkuzda olmamız gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu