ÇEVRE

KAZDAĞLARI’NDAKİ YANGIN KONTROL ALTINDA

Kazdağları’nın eteklerinde bulunan, Güre beldesine yakın Kavurmacılar Mahallesi mevkiindeki ormanlık alanda çıkan yangının, ikinci gününde kontrol altına alındığı duyuruldu. Öte yandan, bir görgü tanığının “Yangın sabah saatlerinde çıktı. O saatte yangın çıkaracak kadar sıcak ve kavurucu bir güneş yoktu” şeklindeki açıklamaları kafa karıştırdı.

Özellikle altın madencilerinin iştahını kabartan Kazdağları’nın, Edremit ilçesi sınırları içinde bulunan, Güre yakınlarındaki mevkiinde dün sabah saatlerinde yangın çıktı. Dumanların yükseldiğini gören vatandaşların bildirmesi üzerine, olay yerine ilk etapta yangın söndürme uçağı ve helikopterleri sevk edildi.

Yangın, rüzgarın da etkisiyle büyüyerek yayılırken, alevlerin yükseldiği bölgede yol olmaması ve bölgenin dik ve yamaçlı olması, söndürme çalışmalarını zorlaştırdı. Söndürme çalışmalarını karadan yürütmek için bölgeye sevk edilen ekipler, olay yerine güçlükle ulaşabildi. İş makineleriyle yol açılarak ekiplerin geçişi sağlandı.

Bu arada 5 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da dün gün boyu yangına havadan müdahale etti. Söndürme çalışmaları, karadan gece boyunca devam etti.

Balıkesir Valiliği de yangınla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Valilik açıklamasında, yangının kontrol altına alınabilmesi için etkili bir müdahale gerçekleştirildiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı:

 “Kazdağları Milli Parkı içerisinde 23.08.2021 Pazartesi günü başlayan orman yangınına müdahale çalışmaları gece boyunca Orman Ekiplerimiz tarafından yerden söndürme faaliyeti şeklinde devam etmiş, sabahın ilk saatlerinden itibaren tekrar helikopterle müdahale başlamıştır.

Yapılan aralıksız ve etkili mücadele sonucunda yangının kontrol altına alınmasıyla ilgili çalışmalar başarıyla sürdürülmektedir. Özellikle bir noktada yangın söndürme çalışmaları yoğunlaştırılmıştır. Bir olumsuzluk yaşanmaması halinde yangının kısa süre içinde kontrol altına alınması beklenmektedir. Yangın söndürme çalışmalarında özveriyle görev alan bütün personelimize ve duyarlılık gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

YANGIN SABAH SAATLERİNDE KONTROL ALTINA ALINDI

Gün ışımasıyla birlikte, alevlere havadan müdahaleye devam edildi. Ekiplerin yoğun çalışmaları sonucu, yangının saat 11.30 sıralarında kontrol altına alındığı belirtildi. Alevlerin bastırıldığını, bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli duyurdu ve soğutma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

GÖRGÜ TANIĞINDAN İLGİNÇ İDDİA

Bu arada yangının başladığı yerde yaşayan bir görgü tanığının, olayla ilgili çekimler yapan bir youtubere yaptığı açıklama kafaları karıştırdı. Adının Hacı olduğu öğrenilen görgü tanığı, yaptığı röportajda şu ifadeleri kullandı.

“Yangın sabah saatlerinde çıktı. Dumanları görür görmez durumu yetkililere bildirdim. Yaklaşık 20 dakika sonra ilk helikopter, ardından da diğer helikopterler ve söndürme uçakları geldi. Yangının çıktığı saatlerde hava çok sıcak değildi. Yani yangın çıkaracak kadar kavurucu bir sıcaklık yoktu. İlk gördüğümde çok küçük bir duman çıkıyordu. Ben yangının doğal nedenlerle çıktığını düşünmüyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu