ÇEVRE

BAŞKAN MAÇOĞLU’NDAN YANGIN TEPKİSİ

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, “Buzlutepe köyü mevkisinde 11 gündür devam eden yangına gerekli müdahalenin yapılamadığını” söyledi.

Twitter’dan #DersimYanıyorSesVer etiketiyle açıklama yapan Maçoğlu, bölgeye güvenlik nedeniyle girişlere izin verilmediğini kaydetti.

Tunceli Valiliği tarafından dün yapılan açıklamada, “kente bağlı Hozat ve Ovacık ilçeleri arasında yer alan Buzlutepe köyü mevkisinde örtü yangınının başladığı ve Ovacık Kaymakamlığının izni olmaksızın alana girilmemesi gerektiği” bildirilmişti.

“Hava destekli söndürülmeli”

Yangın Buzlutepe Köyü’ne 1 kilometreye kadar yaklaştığını kaydeden Maçoğlu, “Bu topraklarda bir yangın var ve bu yangına müdahale etmek istediğimizde o bölgeye güvenlik nedeniyle giremeyeceğimiz bildirildi. Bu tür sarp alanlardaki yangınlar ancak hava destekli söndürülebilir. Yine de Orman müdürlüğünde çalışan arkadaşlarımızın denetiminde bu yangınlara müdahale edilebileceğini de biliyoruz.” diye konuştu.

Yangının 5, 6 kilometrelik alana yayıldığını belirten Maçoğlu, “Bizlerin talebi şu, biz burada bir yangın var, o yangın alanında bütün canlıların yaşam hakkı yok oluyor, bitkiler yok oluyor, orman yok oluyor. En az 5-6 kilometrelik alanda bir yangın var ve bu yangına müdahale edilmesi gerek.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu