ÇEVRE

BİNLERCE KİŞİ ÇEVRECİ ARAÇLARI TEST ETTİ!

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) tarafından düzenlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası, 11-12 Eylül’de İstanbul Tuzla’da bulunan AutoDrom pist alanında gerçekleştirildi. Yeni teknolojiye sahip çevreci araçların ülkemizdeki farkındalığının artması hedeflenen etkinlikte, binlerce kişi ilk defa elektrikli ve hibrit araçları test etme fırsatı buldu.

Türkiye’de ilk kez 2019 yılında düzenlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası’nın ikincisi 11-12 Eylül’de İstanbul Tuzla’da bulunan AutoDrom pist alanında gerçekleştirildi.

Yeni teknolojiye sahip çevreci araçların Türkiye’deki farkındalığının artması hedeflenen etkinlikte, binlerce kişi ilk defa elektrikli ve hibrit araçları test etme fırsatı buldu. İki gün boyunca süren organizasyona 3 bin kişi katılım sağlarken, ziyaretçiler pistte bulunan 23 elektrikli ve hibrit otomobil modeliyle toplamda 4 bin 200 tur attı.

İki gün boyunca süren organizasyona 3 bin kişi katılım sağlarken, ziyaretçiler pistte bulunan 23 elektrikli ve hibrit otomobil modeliyle toplamda 4 bin 200 tur attı. Bununla birlikte, go-kart aracı, fayton ve golf arabası gibi tamamen elektrikli farklı araçlar da katılımcılar tarafından test edildi.

Diğer yandan, MG EHS PHEV, Hyundai Kona Electric ve Opel Mokka-e Türkiye’de ilk kez Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası’nda görücüye çıktı. Sektörün önde gelen şarj istasyonu operatörlerinden Sharz.net ve Gersan ise kurduğu 2’si hızlı 8 şarj istasyonuyla aynı zamanda etkinliğin enerji destekçisi oldu.

Çevreye saygılı ve sıfır emisyonlu araçların ülke çapında yaygınlaşması bakımından önemli bir rol üstlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası’nda drone eğitimi, mini elektrikli araç yarışları, Toyota hibrit sürüş eğitimleri ve Suzuki güvenli sürüş parkuru gibi farklı etkinlikler de gerçekleştirildi. Enisolar firması tarafından kurulan güneş paneli destekli şarj ünitesi ise elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından da elde edilerek ulaştırma ve konutta kullanılabileceğini katılımcılara gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu