ÇEVRE

KULLANILMIŞ MASKELER DOĞAYI TEHDİT EDİYOR

Covid-19 hastalığı ile mücadelede bireysel tedbirlerin başında gelen maskeler, çevresel boyutlarıyla gezegenimizi tehdit ediyor. Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia’nın raporuna gore okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maske yüzüyor ve tek bir maskenin tamamen yok olması 450 yıl sürüyor.

Dünya genelinde görülen yeni tip koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle dünya zor bir dönemden geçiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün de bir pandemi olarak kabul ettiği Covid-19 hastalığı ile mücadelede bireysel tedbirler hayati önem taşıyor. Bireysel tedbirlerin başında gelen maske, çevresel boyutlarıyla gezegenimizi tehdit ediyor. 

Koronavirüs salgınına karşı birçok ülkede kamuya açık alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirilmesi ile birlikte günde yaklaşık 3.4 milyar tek kullanımlık yüz maskesinin atıldığı tahmin ediliyor. Covid öncesinde de çevreyi tehdit eden maskeler, pandemiyle birlikte ciddi bir atık sorununa neden oldu. Tahminlere göre Avrupa’da maskeden kaynaklı atık miktarı günde yaklaşık 445 milyon. 

Türkiye’de maskeden kaynaklı atık miktarı günde yaklaşık 6 milyon ton

84 milyon nüfuslu Türkiye‘de  ise maske kullanım oranının yüzde 80, atılan günlük yüz maskelerinin yaklaşık 51 milyon ve toplam plastik atık miktarının ise yaklaşık 6 milyon ton olduğu tahmin ediliyor.

Okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maske yüzüyor

Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia’nın Aralık 2020 tarihli ‘Masks on the Beach: The Impact of COVID-19 on Marine Plastic Pollution’ başlıklı raporuna gore okyanuslarda yaklaşık 1,6 milyar maske yüzüyor.

Tek bir maskenin tamamen yok olması 450 yıl sürüyor

Raporda; maskelerin 4 bin 680 ila 6 bin 240 ton arasında deniz kirliliğine yol açtığı ve tek bir maskenin tamamen yok olmasının 450 yıl kadar süreceği belirtiliyor.

Çevre felaketi ile karşı karşıyayız

Dünya genelinde maskelerin nasıl güvenli bir şekilde atılacağı ve geri dönüştürüleceği konusunda çok az rehberlik sağlanıyor. Bu konuda dünyada iyi bir bertaraf uygulaması olmadığı için ciddi bir çevre felaketi ile karşı karşıyayız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu