SAĞLIK

VETERİNER HEKİMLERDEN ERKAN AYDIN’A TEPKİ

Türk Veteriner Hekimlieri Birliği, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın bir gazetede yer alan “Tıp Fakültesi profesör kadroları veteriner ve istatistikçiye verildi.” şeklindeki iddialarına, yazılı bir açıklamayla cevap verdi. Açıklamada,   Veteriner hekimlerin Tıp Fakültelerinin temel tıp bilimleri olarak adlandırdığımız Farmakoloji, fizyoloji, mikrobiyoloji, viroloji, patoloji, biyokimya ve anatomi gibi bölümlerinde öğretim üyesi olmalarında bilime, mevzuata, etiğe, liyakat esaslarına aykırı hiç bir yön yoktur” denildi.  

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, bir gazeteye yaptığı açıklamada, Uludağ Üniversitesi’nde açılan kadro ilanında tam bir liyakatsizlik örneğinin sergilendiğini iddia etmiş ve “Fıtık ameliyatını veteriner, beyin ameliyatını da istatistikçi mi yapacak?” diye sormuştu.

Aydın’ın açıklamasına veteriner hekimler büyük tepki gösterdi. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türk Veteriner Hekimleri Birliği, ortada bir liyakatsizlik olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Sayın vekil Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde profesörlük sırası gelen ve hak eden bir veteriner hekimeprofesör kadrosu verilmesini, ağır bir dille eleştirmekte ve hakarete varan cümleler kullanmaktadır.

Hekimlik eğitimlerinde (beşeri hekim, veteriner hekim, diş hekimi) ilk yıllarda alınan temel tıp eğitimleri aynı bilgileri içermektedir. Hatta aynı üniversite bünyesinde bulunan bu fakülteler temel tıp derslerini (Farmakoloji, fizyoloji, mikrobiyoloji, viroloji, patoloji, biyokimya ve anatomi gibi) ortak ders olarak alabilmektedir.

Ülkemizde geçmişten bugüne Tıp Fakültelerinin Ana Bilim Dallarında yüzlerce Veteriner Hekim bilim insanı görev almış, ana bilim dalı başkanlığıyapmışlardır. Bugün hemen her tıp fakültesinin temel tıp bilimleri bölümlerinde veteriner hekim kökenli birçok profesör bulunmaktadır. Yerli Covid-19 aşımız TÜRKOVAC’I üreterek kullanıma sunan Sayın Prof. Dr. Aykut Özdarendeli hocamız veteriner hekim virolog olup Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji AD Öğretim üyesidir.

Veteriner Fakültelerinin Anatomi AD Öğretim Üyesi hocalarımız Diş Hekimliği Fakültelerinde de görev yapmaktadır.

Veteriner Hekimlik eğitimi, Dünyanın her tarafında en zorlu ve en pahalı eğitimlerden biridir. Yüzlerce hayvanın anatomisi, fizyolojisi ve hastalıkları üzerine verilen bu eğitim; 10 yarıyıllık sömestri dönemini kapsayan yüksek lisans eğitimidir.

Veteriner hekimlerin Tıp Fakültelerinin temel tıp bilimleri olarak adlandırdığımız Farmakoloji, fizyoloji, mikrobiyoloji, viroloji, patoloji, biyokimya ve anatomi gibi bölümlerinde öğretim üyesi olmalarında bilime, mevzuata, etiğe, liyakat esaslarına aykırı hiç bir yön yoktur.”

Türk Veteriner Hekimleri Birliği açıklamanın sonunda, kendisi de eczacı olan Erkan Aydın’ın kullandığı ifadelerin veteriner hekimleri incittiği vurgulandı ve özür dilemesi istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu