ÇEVRE

IŞIKLAR İKLİM KRİZİ VE DOĞA KAYIPLARI İÇİN KAPATILDI

WWF’in iklim krizi ve doğa kayıplarına dikkat çekmek için 2007’den bu yana dünya genelinde milyonlarca insanın katılımıyla sürdürdüğü küresel etkinlik Dünya Saati, bu yıl “Dönüşüm Saati” temasıyla düzenlendi. Türkiye’de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Ortaköy Büyük Mecidiye Camii, Truva Atı gibi anıt ve eserlerin yansıra çok sayıda kurum ve belediyenin ışıkları 26 Mart Cumartesi akşamı,20.30 – 21.30 saatleri arasında bir saatliğine dönüşüm için kapatıldı.

WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) çağrısıyla her yıl mart ayının son cumartesi günü dünya genelinde düzenlenen “Dünya Saati”, bu yıl 26 Mart Cumartesi akşamı 20.30 – 21.30 saatleri arasında “dönüşüm” çağrısıyla gerçekleşti. Etkinlikte, dünya genelinde iklim ve biyoçeşitlilik krizine dikkat çekmek için ışıklar bir saatliğine kapatıldı. Türkiye’de de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Ortaköy Büyük Mecidiye Camii, Truva Atı gibi anıt ve eserlerin yansıra çok sayıda kurum ve belediye, ışıklarını, bir saatliğine Dünya Saati için kapattı.

Ülkemizde WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) öncülük ettiği etkinliğin katılımcıları “Dünya Saati, Dönüşüm Saati” diyerek, dünyanın her yerinden milyonlarca insanla birlikte gezegenin sesi oldu.

Garanti BBVA ve Panasonic Life Solutions Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenen Dünya Saati’ne bireyler desteklerini www.dunyasaati.org adresi üzerinden gösterdi. İklim krizi ile mücadele için geleceği birlikte aydınlatma çağrısında bulunan sitenin blog bölümünde bu çağrı doğrultusunda yol gösterici güncel yazılar bir araya getirildi.

Dünya Saati etkinlikleri çerçevesinde, 26 Mart Cumartesi akşamı, WWF-Türkiye’nin Instagram hesabından gerçekleşen canlı yayında Yekta Kopan, MaNga, Zeynep Tuğçe Bayat, Cansel Elçin ve Defne Ongun Müminoğlu gibi çalışmalarında doğa ve insanın geleceğini gözeten ünlü konukların katılımı ile iklim krizine dikkat çekilen söyleşiler yapıldı.

Aslı Pasinli: ‘Dünya Saati’nde, dönüşüm çağrısına kulak verelim’

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Dünya Saati sonrasında yaptığı açıklamada iklim krizinin etkilerine gözle görülür şekilde maruz kalan ilk ve krizi durdurabilecek son kuşak olduğumuzu hatırlatarak bireyler, özel sektör, karar alıcılar başta olmak üzere tüm kesimleri harekete geçmeye davet ediyoruz. Gezegenimizin geleceği için sorumluluklarımızı hatırlayarak dönüşüm çağrısına kulak verelim.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu