ÇEVRESOKAK

UÇURTMA SEVERLER İÇİN HARİKA BİR ARA TATİL AKTİVİTESİ: ‘UÇURTMA MÜZESİ’

İlk ve orta dereceli okullarda öğrenim gören çocuklar için bahar dönemi ara tatili dün başladı. Bir hafta sürecek olan tatilde, çocuklarımızın verimli ve keyifli dakikalar geçireceği adreslerden biri de, Üsküdar’daki ülkemizin ilk ve tek uçurtma müzesi olan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi.

Baharın ilk günlerine rastlayan ilk ve orta öğretimdeki ara tatil, çocukları bahar aktivitelerine yönlendirdi. Bahar ve yaz aylarının en gözde sokak oyunlarından biri olarak bilinen uçurtmalar, tatile denk gelen şu dönemlerde gökyüzündeki yerlerini almaya başladı.

Ülkemizde uçurtma kültürünü Türkiye’de ilk ve tek, dünyada da18 uçurtma müzesinden birisi olan Üsküdar’daki Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi yaşatıyor. Müze tatil programı yapan çocuklar için iyi bir alternatif.

6 kıta, 39 ülkeden toplanan yaklaşık 3000 parçalık oldukça özel eserlerden oluşan bir koleksiyona sahip olan müzede, birbirinden ilginç ve renkli uçurtmaları, rehber eşliğinde gezip görmeniz mümkün. Müzeyi ziyaret edenler, isterlerse kendi uçurtmalarını eğitmen eşliğinde yapabilecekleri atölyelerden oluşan uçurtma okuluna da katılabiliyor.

Pazar hariç her gün 09.00 – 17.00 arası açık olan ve tüm ziyaretlerin ücretsiz olduğu müzede ziyaretçilere program sonrasında; A4 kâğıdından yapılan ve ülkemizde “şeytan uçurtması” olarak adlandırılan “sivriburun uçurtmanın” malzemesi ve yapım planı da hediye ediliyor. Uçurtma okuluna katılarak kendi uçurtmasını yapmak isteyenlerden ise sadece uçurtmanın ücreti alınıyor.

İstanbul’daki pek çok okulun kültür gezileri çerçevesinde ziyaret ettiği müzede ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle randevu alınarak gelinmesi tavsiye ediliyor.

Adres    Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Uncular Cad. Bakıcı Sok. 12 Üsküdar.

Tel 0216 553 23 37 – 0532 616 14 66 – 0553 979 71 79

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu