SAĞLIK

BAHAR AYLARINDA ALERJİ SEMPTOMLARI ARTIYOR!

İlkbahar; ısınan havası, rengarenk çiçekleri ve yeşil bitki örtüsüyle içimizi ısıtsa da, polenleri ve alerjik dönemi de beraberinde getiriyor. Zaman zaman gerçekleşen bahar yağmurları da havadaki polenlerin artmasına neden oluyor. Araştırmalar, iklim değişikliğinin polen mevsimini daha uzun ve daha yoğun hale getirdiğini gösteriyor.

Bahar mevsimi, çoğu insana heyecan verici vegüzel gelse de alerjisi olanlar için çok zorlayıcı olabiliyor. Özellikle bu dönemde ağaçlardan ve çiçeklerden havaya yayılan polenler güçlü alerjenlerden sayılıyor. Yetişkin bir birey günde 10 bin litre hava soluyabilirken, her nefes 5 ile 50 milyon arasında kirleticiyi akciğerlerimize aldığımız anlamına gelebiliyor. Akciğerlerimiz temiz hava soluyup karbondioksiti dışarı verdiğinden, alerjenleri soluyup kirli havayı vücudumuza aldığımızda buna tepki vermeye başlıyor. 

Alerji hastaları, dönem dönem gerçekleşen yağışlı havaların en azından polen seviyelerini azalttığını düşünebilir, ancak durum tam olarak düşünüldüğü gibi değildir.  Hafif-orta dereceli yağışlar, havadaki polenleri doğrudan yıkayabildiği için polen seviyelerini düşürebiliyor, ancak gök gürültülü fırtınalı ve şiddetli yağmur yağışı tam tersi bir etkiye de sahip olabiliyor.

Fırtına ve rüzgarlar havadaki polen seviyelerinin artmasına neden olabilirken, polen taneleri ozmotik şok tarafından parçalandıktan sonra meydana geliyor. Yağışla fırtınanın basıncı ve nemi bir arada polen tanelerinin hidrasyonuna neden olarak tanenin parçalanmasına sebep olabiliyor. Bu, nefes alabilen, alerjen taşıyan atmosferik biyolojik aerosolleri serbest bırakıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan uzmanlar; ” Şiddetli yağmur ve yüksek nem, polen tanelerini parçalayabilir. Bu da daha kolay solunabilen küçük parçaların ortaya çıkmasına yol açar. İklim değişikliğinin polen mevsimi üzerinde iki etkisi vardır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar yükselen küresel sıcaklıkların, polenlerin bitkiler tarafından salındığı süreyi uzatmaya yardımcı olduğunu gösterir. Havadaki polen üretiminin giderek artmasıyla da bu süreç daha yoğun hale gelir” diyor.

Temiz hava ihtiyacı genellikle dış mekan sorunu olarak kabul ediliyor. Ancak ev içindeki hava temizliğinin önemi genellikle göz ardı ediliyor. Uzmanlara göre, yüzeyleri temizlemek ve halıları süpürmek, alerjenlerin solunmasını önlemek için her zaman yeterli olmayabiliyor. Bu yüzden yaşam alanlarındaki hava kalitesine de dikkat edilmeli. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu