ÇEVRE

ÇEŞME’DE “TALANA HAYIR” DEDİLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, bölgede turizmi geliştirme iddiasıyla hazırlanan ancak Çeşme Yarımadası’nı talan tehlikesiyle karşı karşıya bırakan “Turizm Projesi” düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

Gösteriye İBB Başkanı Tunç Soyer, CHP Genel Başkan Yrd. Ali Öztunç, CHP İzmir Milletvekilleri, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur’un yanısıra, DİSK, KESK, Türk-İş, EGEÇEP, Çeşme Çevre Platformu, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, İzmir Kent Konseyi, sendikalar, meslek odaları, çevre dernekleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, işçiler, muhtarlar ve binlerce yurttaş katıldı.

Konuyla ilgili düzenlenen protesto gösterisinde söz alan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Tüm hukuki süreçlere davacı olarak dahil olacağız, Benim görevim bu şehrin doğasını korumaktır, Son nefesime kadar İzmir’i koruyacağım. İzmir’i yaşatmak için direnişimizi tüm paydaşlarımızla birlikte sonuna kadar sürdüreceğiz. Göreceksiniz; doğamızı direne direne koruyacağız. Direne direne kazanacağız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise, “Kanal İstanbul Projesi ve Çeşme Projesi aynı projelerdir, AKP Cumhuriyetin kurduğu tüm fabrikaları sattı, sıra Çeşme’yi satmaya geldi. AKP’li Hamza Dağ’a sesleniyorum: “Habire konuşuyorsun, İzmir’e gelince susuyorsun, Çeşme Projesi bir rant projesidir, sende biraz İzmir sevgisi varsa bu projeye karşı durursun” diye konuştu.

Çeşme’nin doğasına zararlı

Çeşme Projesi’ne açılan davanın avukatlarından Turgut Erlat ise, bilirkişinin “Projede kamu yararı yoktur” raporu verdiğini belirtti.

Toplantıya Çeşme’den katılan tek sivil toplum örgütü Çeşme Çevre Platformu oldu. Platform sözcüleri “Çeşme’de bu proje henüz hayata geçmediği halde, rant-beton-talan merkezi haline geldi, Altınkum Plajı, Paşalimanı, Ayayorgi, Alaçatı Port gibi birçok yerde işgal ve talan var” dediler.

MUHAMMET İSA ATAGÖZ- İZMİR UHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu