ÇEVRETARIM

ÇEŞME’DE TOHUMLAR GELECEĞE TAŞINIYOR

Çeşme Eğitiminde İzleme Geliştirme ve İnovasyon (ÇİZGİ) Projesi kapsamında, Mehmet Akpınar Ortaokulu’nda, “Geleceğe Tohum Taşıyorum” projesi ile tohumlar, 10 yıl sonra çıkarılmak üzere toprağa gömüldü.

MUHAMMET İSA ATAGÖZ / İZMİR UHA- Mehmet Akpınar Ortaokulu tarafından hazırlanan ve Okul Müdürü Ayşe Özsümer’in evsahipliği yaptığı “Geleceğe Tohum Taşıyorum” etkinliğine, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker, Sıdıka Kelami Ertan Ortaokulu Müdürü Hikmet Aykut, Şehit Şener Kolay Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mustafa Doğru, Çeşme Özel Eğitim ve Uygulama Okulu Müdürü Tijen Tekin de konuk olarak katıldılar.

“Geleceğe Tohum Taşıyorum” projesinin yürütücüsü Mehmet Akpınar Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Nuray Karaman, proje hakkında yaptığı açıklamada, “2020 yılında bu projeye başlarken, dünyanın ve ülkemizin en büyük sorunu olarak gördüğümüz kıtlık sorununa dikkat çekmek, bu soruna bireysel olarak da çözüm üretilebileceği bilincini aşılamak istedik. Bu amaçla, öncelikle bir web sitesi kurarak yaptığımız çalışmaları ve edindiğimiz bilgileri aktardık. Gerek yüz yüze gerekse pandemiden dolayı çevrimiçi toplantılar yaparak sürecimizi aksatmadan devam ettirdik. ‘Tohum Saç Projesi’ne destek vererek her şekilde tohumun ekilebileceğini öğrendik. Alaçatı Ot ve Tohum Müzesini ziyaret ederek tohumların nasıl elde edildiğini, nasıl ve hangi koşullarda saklanması gerektiğini kavradık. İşte, bu bilgilerimizi ve tohumlarımızı geleceğe taşımak; gelecekte de var olmak amacıyla yerin altına bir yolculuğa çıkıyoruz” diye konuştu.

Proje yürütücüsü Karaman, tohumların geleceğe yaptığı bu yolculukta kendilerine eşlik eden, desteklerini esirgemeyen Seferihisar Belediyesi Can Yücel Tohum Merkezi’ne ve Çeşme Belediyesi Tohum Merkezi’ne de teşekkür etti.

Etkinlikte, Mehmet Akpınar Ortaokulu Müzik Öğretmeni Hülya Aykut ve öğrenciler, yan flüt ve gitar eşliğinde şarkılarını sunarak, etkinliğe renk kattılar.

Poşetler içerisindeki çeşitli tohumların, 10 yıl sonra çıkarılmak üzere, plastik bidon ile toprağa gömülmesinin ardından konukların ve öğrencilerin katılımıyla piknik düzenlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu